Odpowiedzi

2010-02-07T11:54:33+01:00
To moja notatka na ten sam temat. Zajęła mi jedną stronę.

Ostatni utwór cyklu, tren XIX "Sen" przynosi całkowite uspokojenie - Jest to utwór napisany w konwencji snu, w którym Kochanowski widzi swoja zmarłą matkę z Urszulką na ręku. Jest to w pewnym stopniu odpowiedź na dramatyczne wezwania jakie kierował poeta do zmarłej córki w trenie X. Według zapewnień matki, Urszulka żyje i jest szczęśliwa w niebie. w wypowiedz matki w trenie XIX znalazły się słowa lekkiej ironii pod adresem syna, poety filozofa,który innym radził, innych pocieszał a sam siebie pocieszyć nie umie, w strapieniu ulgę sprawia upływający czas. człowiek rozumny powinien umieć po ludzku znosić dobro i zło, nie wstydzić się ani radości ani rozpaczy. taki był kontekst formuły, którą usłyszał od matki: "Tego się synu trzymaj, a ludzkie przygody ludzkie noś; jeden jest Pan smutku i nagrody".
Na miejscu renesansowego optymizmu pojawia się w trenie XIX konieczność pogodzenia się z losem, bo akt chrześcijańskiej pokory, uznania woli Boga, pozwala osiągnąć wewnętrzny spokój.
6 4 6
2010-02-07T13:42:15+01:00
Jedynym zatytułowanym trenem jest zamykający cykl Tren XIX. Pojawiają się w nim elementy fabuły: oto zmęczony lamentami i skargami podmiot liryczny usnął. We śnie pojawiła się przed nim jego własna matka z Urszulką na ręku. Następnie w tym miejscu monolog kobiety, która zwracając się do syna, kieruje do niego zarówno słowa pociechy jak i napomnienia. Za sprawą wypowiedzi matki powraca harmonia i porządek świata przenikniętego zamysłem Boga, który nie pragnie krzywdy swego stworzenia. Matka przypomina, że dusza Urszulki przebywa w raju, a zadaniem jej ojca jest umiejętne kierowanie swym życiem. Jest przecież człowiekiem mądrym, jego rozum powinien zapanować nad cierpieniem. Matka daje też Janowi nadzieję na to, że upływający czas uleczy jego rany. On sam musi jednak z godnością znosić los przeznaczony mu na Ziemi.
4 4 4