KOMPOT(porcja dla jednej osoby)
9dag śliwek ,5 dag wiśni, o,3 l wody ,4 dag cukru.
owoce opłukać i wydrylować.Wodę zagotować z cukrem ,włożyć owoce,gotować przez chwile.Przed podaniem kompot wystudzić.

a) w szkolnej stołówce obiady je 100 osób.W hurtowni,w której kupuje się produkty do stołówki ,1 kg cukru kosztuje 3,15 zł , 1 kg śliwek kosztuje 4,60 zł , a 1 kg wiśni-3,78zł.
Ile będą kosztowały produkty potrzebne do przygotowania kompotu według przepisu Oli?

b) A ile będą kosztowały te produkty,gdyby w stołówce jadało obiady 150 osób?




daje naj!!!

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-07T15:25:53+01:00
A
Potzebujemy:
9 kg śliwek
5 kilo wiśni
4 kg cukru
(9x4,60)+(5x3,78)+(4x3,15)=41,40+18,90+12,60=72,90
produkty będą kosztowały 72,90 zł.
b
dla 100 osób 72,90
dla 150 osób x

(150x 72,90) : 100=109,35
gdyby w stołówce jadło 150 osób produkty kosztowałyby 109,35 zł.

mam nadzieje że pomogłam :)
2010-02-07T15:34:23+01:00
Porcja na 100 osób, czyli każdą wagę mnożę razy 100, pamiętając, ze np.9dag*100=900dag=9kg
9*4,6 + 5*3,78 + 4*3,15= 41,4+ 18,9+ 12,6 =72,9zł
porcja na 150 osób
72,9 *1,5= 109,35 zł
lub
13,5*4,6 + 7,5 *3,78+ 6*3,15=
62,1+28,35+18,9=109,35 zł