Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-10-08T19:52:47+02:00
0,230 kg-5.25zł
1kg-x
----------
0,230x=5,25
x=22,83

0,430kg-y
1kg-22,83
---------------
y=9,82

0,430 kg sera kosztuje 9,82zł
2009-10-08T19:52:51+02:00
Układamy proporcję:

skoro 0,230kg sera kosztuje 5,25zł
to 0,430kg sera kosztuje xzł

0,230 kg - 5.25zł
0,430 kg - xzł

0,230x = 5.25*0,430 (pomnożyliśmy dane z proporcji "na krzyż")
0,230x = 2,2575 //:0,230 (dzielimy obie strony przez liczbę przy x)
x = 9,82zł :)
2009-10-08T21:25:00+02:00
Najszybciej liczy sie metoda krzyzową
0,23kg= 5,25
0,43kg=B

0,23 × B=0,43×5,25
B= (0,43 ×5,25): 0,23
B=9,82 zł