Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-07T19:06:21+01:00
Henryk Sienkiewicz, to wybitny, polski pisarz. Uwielbiam czytać jego książki. Dziełem, które spodobało mi się najbardziej, była książka pt ,,Krzyżacy''. Utwór ten jest bardzo ciekawy, jego akcja trzyma czytelnika w napięciu. Wydarzenia historyczne, połączone z fikcją literacką, doskonale pobudza wyobraźnię. Jednym z najciekawszych wydarzeń w książce, było uratowanie Zbyszka, przez Danusię, przed śmiercią.
Zbyszko, został skazany na śmierć, przez swoją porywczość. Zaatakował bowiem, bardzo ważnego krzyżackiego przedstawiciela, w zemście za śmierć, matki swojej ukochanej, oraz za krzywdę, jaką wyrządził jej ojcu. Niestety, argumenty te, nie działały na króla, ani na mistrza krzyżackiego. Ogłosili wyrok, na Zbyszka. Niestety był to wyrok śmierci.
W dniu egzekucji, Danusia, została poinformowana, przez księżną Annę Danutę, o możliwości uratowania Zbyszka. Księżna, poradziła jej, by zrobiła to zgodnie z staropolskim obyczajem.Danusia od razu zgodziła się.
Egzekucja była już gotowa. Był kat, były wszystkie 'sprzęty' niezbędne do tego przedsięwzięcia. Zbyszko, mimo iż był przerażony, nie dawał po sobie tego odczuć, ponieważ był zbyt honorowy. Ze stoickim spokojem, czekał na śmierć. Gdy był już pewien swojej zguby, nagle z tłumu wyłoniła się jego ukochana, narzuciła mu na głowę białą chustkę i krzyknęła 'Mój Ci On!'. Uratowała go, od pewnej śmierci, albowiem wówczas, w kulturze kraju, gdy dziewczyna postąpiła tak, jak Danusia jej ukochany musiał zostać uwolniony.
7 3 7