Ola za 4 gumki do włosów i 6 spinek zapłaciła 4, 80zł. Monika kupiła w tym samym sklepie jedną gumkę i 10 spinek i zapłaciła 4,60 zł. Jaka była cena jednej gumki , a jaka jednej spinki?
( zadanie do rozwiązania przez Układ równań)

3

Odpowiedzi

2010-02-07T19:34:37+01:00
G- cena gumki
s-cena spinki
4g+6s=4,8
g+10s=4,6 g= 4,6-10s
4(4,6-10s) +6s = 4,8
18,4-40s+6s=4,8
-34s=-13,6
s=0,4
g=0,6
2010-02-07T19:47:36+01:00
Ola za 4 gumki do włosów i 6 spinek zapłaciła 4, 80zł. Monika kupiła w tym samym sklepie jedną gumkę i 10 spinek i zapłaciła 4,60 zł. Jaka była cena jednej gumki , a jaka jednej spinki?
x------>gumki
y------>spinki

4x+6y=4,80 (zakupy Oli)
x+10y=4,60 (zakupy Moniki)

4x+6y=4,80
x=4,60 - 10y (za "x" wstawimy do pierwszego równania)

4(4,60 - 10y) +6y=4,80
x=4,60 - 10y

18,40-40y+6y=4,80
x=4,60 - 10y

-34y=4,80 - 18,40
x=4,60 - 10y

-34y= -13,60
x=4,60 - 10y

y= 0,40 (koszt jednej spinki)
x=4,60 - 10y = 4,60 - 10*0,40= 4,60-4=0,60 (koszt jednej gumki)

Jedna gumka kosztowała o,60zł=60 gr, zaś spinka 0,40 zł= 40 gr

Sprawdzenie:
L=4x+6y =4*0,60 +6*0,40=2,40+2,40 =4,80
L=P
L=x+10y= 0,60 +10*0,40=0,60 + 4=4,60
L=P
3 5 3
2010-02-07T22:34:54+01:00
X - cena gumki
y - cena spinki

4x+6y=4,80
x+10y=4,60

x=4,60-10y
4(4,60-10y)+6y=4,80
18,40-40y+6y=4,80
-34y=-13,60
y=0,40

x=4,60-10*0,40
x=4,60-4
x=0,60
odp: Gumka kosztuje 0,60zł a spinka kosztuje 0,40zł.