Witam prosze o napisanie mi referatu z Biologi na temay AZOT-napisać oznaczenie w orgabuzmach zwierzecych i roslinnych i dla czlowieka,gdzie wystepuje. Mam z tym napisac referat nie wiem jak to ma wygladac a ja z biologi to noga :D BLAGAM O POMOC!!

DAM NAJJJJJ!!!!!!

1

Odpowiedzi

2010-02-07T21:46:01+01:00
Azot to pierwiastek z grupy niemetali.Został odkryty w 1772 r przez DANIELA RUTHERFORDA .
Obieg azotu w przyrodzie opiera się na 5 podstawowych procesach
-pobieranie nieorganicznych związków z podłoża
-rozkładziemartwych szczątków organicznych z uwolnieniem amonialu
-wiazaniu azoty cząsteczkowego
-nitryfikacje
-dentryfikacja
Organizmy autotroficzne pobieraja z podłoża nieorganiczne związki azotowe(głównie jony amonowe i azotany) i przekształcają je w związki organiczne.Autotrofy stanowią podstawowe źródło azotu dla heterotrofów, ktre część pobieranego azotu usówają do środowiska w procesach wydalania.Martwe szczątki organiczne rozkładane są prze destruentów.Zjawisku temu towarzyszy uwolnienie amoniaku (amounifikacja), który po przekształceniu w jony amonowe może być ponownie przyswojony przez organizmy autotroficzne.Bakterie nitryfikacyjne utleniają jony amonowe azotanów, zas bakterie dentryfikacyjne redukuja azotany do azotu cząsteczkowego, który uwalnia sie do atmosfery.Bakterie wiążące azot cząsteczkowy redukują go do amoniaku, który po przekształceniu w jony amonowe ponownie zostaje przyswojony przez organizmy autotroficzne.
Azot wykorzystywany jest do produkcji materiałów wybuchowych, lekarstw, wielu związków chemicznych.Gazowy azot jest masowo stosowany do napełniania balonów i jako najtańsza z dostępnych atmosfera ochronna w wielu procesach przemysłowych. Z jego związków produkuje się nawozy sztuczne, konserwanty. Jest pierwiastkiem wchodzącym w skład aminokwasów które budują białka.Rośliny potrzebują azotu do prawidłowego przeprowadzania procesów życiowych.