Uzupełnij zadania, wpisując odpowiednie przyczyny zjawisk.
1. W miarę przesuwania się od Londynu na wschód roczna amplituda temperatury powietrza rośnie, ponieważ.................................................................

2. W miarę przesuwania się od Londynu na wschód średnia roczna temperatura powietrza maleje, ponieważ.................................................................


Uzupełnij zdania, wpisując odpowiednie zmiany ciśnienia atmosferycznego
1. Rozgrzane powietrze zwiększa swoją objętość, staje się lżejsze i unosi się, powodując.................... ciśnienia atmosferycznego.
2. Ochłodzone powietrze mniejsza swoją objętość, staje się ciężkie i opada, powodując................ ciśnienia atmosferycznego.

1

Odpowiedzi

2010-02-08T16:32:48+01:00
1...... są tam wysokie temperatury latem, a w zimie jest bardzo mrozno i temperatury sa ponizej zera co spowodowane jest przez kontynentalizm tego terenu i brak dostepu do morza lub oceanu gdzie powietrze byloby cieplejsze.


amplituda to wynik gdy od najwiesdzej temp. odejmujemy najmniejsza da to wynik wysoki poniewaz. np. 25 stopni - (- 10stopni) da wynik + 35 ;)

2..... poniewaz jest to klimat kontynentalny gdzie zima jest mrozno a latem upalnie.

po obliczeniu sredniej temperatury bedzie wynik maly poniewaz jest to zsumowanie wszystkich miesiecznych temp w ciagu roku i podzielenie na 12 wiec wynik bedzie niewielki.


1. wzrost
2. spadek
2 2 2