Układy równań - zadania .
Ola za 4 gumki do włosów i 6 spinek zapłaciła 4,80 zł. Monika kupiła w tym samym sklepie jedną gumkę i 10 spinek i zapłaciła 4,60 zł. Jaka była cena jednej gumki, a jaka jednej spinki ?
Proszę jeszcze też o wyznaczenie x i y :)

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-08T16:11:30+01:00
Ola za 4 gumki do włosów i 6 spinek zapłaciła 4, 80zł. Monika kupiła w tym samym sklepie jedną gumkę i 10 spinek i zapłaciła 4,60 zł. Jaka była cena jednej gumki , a jaka jednej spinki?
x------>gumki
y------>spinki

4x+6y=4,80 (zakupy Oli)
x+10y=4,60 (zakupy Moniki)

4x+6y=4,80
x=4,60 - 10y (za "x" wstawimy do pierwszego równania)

4(4,60 - 10y) +6y=4,80
x=4,60 - 10y

18,40-40y+6y=4,80
x=4,60 - 10y

-34y=4,80 - 18,40
x=4,60 - 10y

-34y= -13,60
x=4,60 - 10y

y= 0,40 (koszt jednej spinki)
x=4,60 - 10y = 4,60 - 10*0,40= 4,60-4=0,60 (koszt jednej gumki)

Jedna gumka kosztowała o,60zł=60 gr, zaś spinka 0,40 zł= 40 gr

Sprawdzenie:
L=4x+6y =4*0,60 +6*0,40=2,40+2,40 =4,80
L=P
L=x+10y= 0,60 +10*0,40=0,60 + 4=4,60
L=P



prosze o naj:P
1 5 1
2010-02-08T16:16:06+01:00
X-gumka
y-spinka

4x+6y=4.8
x+10y=4.6 / * (-4)

4x+6y=4.8
-4x-40y= - 18.4

-36y = -13.6 /-36
y = 0.37

4x+(6 * 0.37)=4.8
4x = 4.8 - 2.22

4x= 2.58 /4
x= 0.64

y= 0.37
x=0.64

Gumka do włosów kosztowała 64 gr a spinka 37 gr.