Samochód Jana zużywa 6,5 litrów paliwa na 100 km. Jeden litr paliwa kosztuje 4,80 zł. Jan zamierza pojechać samochodem z domu do stadniny oddalonej o 40 km. Oblicz, ile bedzie kosztowało paliwo na przejazd z domu do stadniny i z powrotem?

Tylko, szybko bo mam to na jutro!!!!

3

Odpowiedzi

2010-02-08T21:47:02+01:00
6,5 l na 100 km to 0,065l na 1 km
0,065 *40 = 2,6 - tyle litrów przypada na 40km
2,6 * 4,8 = 12,8[zł] - tyle kosztuje przejazd w jedną stronę
12,8 * 2 = 25,6[zł] - przejazd tam i z powrotem


Krótko , zwięźle i na temat ;D
Pozdrawiam xD ^^
Luzik.!
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-08T21:47:05+01:00
6,5 litra kosztuje- 6,5*4,8=31,2

czyli 100km kosztuje 31,2 zł
40 to 0,4 ze 100 więc
0,4 *31,2=12,48zł w jedną strone
12,48*2=24,96zł w obie strony
2010-02-08T21:52:09+01:00
Można to łatwo i szybko obliczyć metodą krzyżowa
No więc...

100km = 6,5 litrów
40km = x litrów\

100x = 6,5*40
100x=260 /100
x= 2,6

x -- jest to ilość litrów paliwa na 40 k

2(2,6*4,80)=24,96

odp Za paliwo zapłacimy 24,96zł