Mam do napisania pracę roczną z historii. Jaki temat byście wybrali ? Podajcie argumenty...
tematy:
1. Przebieg deportacji obywateli polskich w głąb ZSRR w okrecie II wojny św.
2. Życie i praca polskich zesłańców na Sybil w okresie II wojny św.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-09T18:07:18+01:00
Nie ukrywam że drugi temat byłby prostrzy i ciekawszy :)
możesz opisać jak rosjanie polacy i japończycy pracowali w kopalniach węgla. była to jedna z najgorszych prac ponieważ ludzie którzy władali tamtymi stronami uważali jeńców tylko jako tanią siłę roboczą. dużo ludzi gineło zasypywanych z powodu niebezpieczeństwa. jeńców którzy się sprzeciwiali zabijali a ich ciała wrzucali do nieczynnych szybów kopalni lub nawet ich nie zabijając obdzierali z ubrań i wrzucali do szybu gdzie zamarzał z zimna lub z upadku z dużej wysokości. było to dla straży najlepsze rozwiązanie ponieważ był taki mróz że ciała się nie rozkładały i nie wydobywał się odór.
napewno możesz napisać że tylko nieliczni mieli szczęście po przyjeździe na sybir aby przetrwać tam. jeśli mieli szczęście to znajowali miejsce u jakiś ludzi gdzie mieszkali a w zamian za to odrabiali to pracą.
Mozesz też wspomnieć że tamtejsze władze liczyły tylko na jak największe wydobycie wegla, a kiedy brakowało jeńców niewiadomo skąd przywozili nowe ręce do pracy.
jedną z najgorszych kar śmierci było zamarznięcie. strażnicy rozbierali jeńca z ubrań i zostawiali na mrozie na pustkowiu.
pozdro :)