Pilne !!!! na Jutro !!! DAm NAJ !!!

Rodzice Ani postanowili odświeżyć jej pokój i wymalować ściany:
Oto plan mieszkania Ani :
Legowisko dla kota jest przy dłuższej ścianie . Tę ścianę Ania postanowiła pomalować inną farbą niż pozostałe .Razem z mamą dokonały wyboru . Na ścianę , przy której śpi kot , wybrały farbę po 16zł za jednolitrową puszkę , zaś na pozostałe ściany farbę po 11zł za puszkę o pojemności 0,8 litra . Oblicz, ile puszek każdego rodzaju farby trzeba kupić , jeśli wiadomo , że 1 litr farby po 16,40zł wystarcza na pomalowanie 4 metrów kwadratowych powierzchni , a o,8 litra drugiego rodzaju farby wystarcza na 3,5 metra kwadratowego powierzchni .
Jedna ściana wynosi 3m , druga 3,6m , a wysokość ścian wynosi 2,5m.

Oblicz , ile mama Ani zapłaciła za te zakupy.
Uwaga: Powierzchnię do pomalowania obliczą się razem z oknem i drzwiami

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-09T21:23:32+01:00
Ściana, przy której leżakuje kot: 3,6*2,5=9m2
ponieważ 1 puszka starcza na 4m2, to trzeba kupić 3 puszki
16,40*3=49,20
pozostałe ściany:
3,6*2,5=9m2
2*(3*2,5)=15m2
sufit: 3,6*3=10,8
9+15+10,8=34,8m2
34,8m2:3,5m2=10 puszek farby
10*11zł=110zł
49,20+110=159,20
Mama zapłaciła za farby 159,20zł
5 5 5
2010-02-09T21:24:12+01:00
Trzeba obliczyć ŚCIANY
3*2,5=7,5m2 pole powierzchni ściany I(krótsza)
3,6*2,5=9m2 pole powierzchni ściany II (dłuższa ściana)
ściana I 7,5*2=15m2 15/4=3,75 zaokrąglamy do całych puszek 4 4*16=64zł
ściana II 9*2=18m2 18/3,5=5,14 zaokrąglamy do całych puszek 6 6*11=66zł
66+64=130zł
Odp. Mama zapłaci za farbę 130 złotych
1 1 1