Odpowiedzi

2010-02-09T21:09:41+01:00
W średniowieczu ,,Memento Mori'' znaczyło ,,Pamiętaj o śmierci'' gdyż w tamych czasach śmierc byla na porządku dziennym.
1 1 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-09T21:10:30+01:00
Memento mori- pamiętaj o śmierci
miecz i krzyż -symbole średniowiecza

Religii podporządkowane było wszystko: polityka, kultura, sztuka, system wartości. Stąd pierwszy symbol tej epoki - krzyż. Miecz natomiast stanowił nawiązanie do licznych wojen, które przewijały się przez historię średniowiecza.
1 1 1
2010-02-09T21:21:44+01:00
Memento mori -przypomnienie, że nie można uniknąć śmierci: każdy w końcu umrze i nie można tego zmienić, ponieważ człowiek nie ma na to żadnego wpływu.

miecz-biała broń sieczna, charakteryzująca się prostą głownią, zwykle obosieczną (badacze średniowiecza nie uznają pojęcia miecz jednosieczny odnoszącego się do zakrzywionych mieczy - miecz prosty może być tylko obosieczny - jednosieczne są kord, tasak i szabla) i otwartą rękojeścią. W zależności od typu, miecz trzymany był jedną ręką (większość mieczy) lub dwiema rękami. Do mieczy jednosiecznych zalicza się też japońską broń sieczną typu katana, z zakrzywioną jednosieczną głownią
krzyż- – znak, kształt lub przedmiot w postaci dwóch linii przecinających się, na ogół pod kątem prostym (†). Jest jednym z najstarszych symboli ludzkości znanym w większości starożytnych religii. Niemal w każdym zakątku ziemi odkryto przedmioty związane z tym znakiem. Zazwyczaj wiązano go z jakąś formą kultu sił przyrody (ogień, słońce, życie).