Dwa kawalki jedwabiu kosztowaly 7,14 zl. Ile kosztowal kazdy , jesli wiemy, ze ilosc materialu w pierwszym kawalku byla w takim stosunku do ilosci materialu w drugim kawalku jak 3:2 , natomiast cena jednego metra materialu w 1 kawalku stanowila 75% ceny jednego metra materialu w drugim kawalku . Ile kosztowal kazdy kawalek materialu ?

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-10T13:53:48+01:00
X=cena 1 kawałka
y=cena 2 kawałka

x=75%y
x=0,75y
x=¾y

3x:2y=stosunek ilości

3x+2y=7,14
3×¾y+2y=7,14
2,25y+2y=7,14
4,25y=7,14
y=7,14:4,25
y=1,68

x=¾×1,68=1,26

3x=3×1,26=3,78zł
2y=2×1,68=3,36zł

spr. 3,78+3,36=7,14zł
odp. pierwszy kawałek kosztował 3,78zł, a drugi 3,36zł