Odpowiedzi

2010-02-10T16:22:06+01:00
Jednym z bohaterów książki "Balladyna" Juliusza Słowackiego jest Alina, córka Wdowy, młodsza siostra tytułowej postaci. Jest osobą istotną, wiele wnoszącą do utwory, a swoim postępowaniem i czynami daje nam dużo do myślenia.
Alina zdobywa serce niezdecydowanego Kirkora swoją czystą, różaną cerą, długimi, złotymi włosami zaplecionymi w warkocz, a przede wszystkim pięknymi, fiołkowymi oczami o dobrym, uczciwym wejrzeniu. Bohaterka jest klasycznym przykładem dobrej, pracowitej, pokrzywdzonej dziewczyny. Jest człowiekiem marzącym o lepszym życiu, zarówno dla siebie, ja i najbliższych. Zawsze pogodna i uśmiechnięta, chętnie oddaje się pracy. Nie należy do osób, które tracą czas na żale, narzekania, mimo że w rzeczywistości jest ona zaniedbywana przez siostrę i matkę. Dobroć Aliny urzekała nawet leśne zwierzęta i ptaszki, które wesoło świergotały na jej widok. Nieśmiała, wstydliwa w obliczu majestatu, kryjąc się w objęciach matki wyznaje miłość ukochanemu Kirkorowi i obiecuje być mu wierną żoną. Prosi go również o zaopiekowanie się jej rodziną, co świadczy o wielkim przywiązaniu do najbliższych. Bohaterka jest prostą, wiejską dziewczyną, nie znającą dworskich obyczajów i zachowań, lecz mimo to świetnie sprawdziłaby się w roli księżnej. Szczerość, otwartość, brak wyrachowania zapewniłyby jej sympatię poddanych. Pracowitość i pogoda ducha Aliny zostają nagrodzone dzbanem pełnym malin, który ma jej pomóc w spełnieniu marzenia- małżeństwa z Kirkorem. Niestety, zazdrosna siostra nie daje jej się długo cieszyć zwycięstwem. Bez żadnych skrupułów zabija Alinę i przywłaszcza sobie jej owoce.
Myślę, że postać Aliny odgrywa w tym utworze bardzo ważną rolę. W życiu należy się kierować sercem, umysłem, rozwagą, lecz powinniśmy również zachować czujność, nie dać się wykorzystywać. Naiwność Aliny, wynikająca z jej życzliwego usposobienia, daje o sobie znać, co w efekcie kończy się jej zgubą. W codziennym życiu nie grozi nam raczej zemsta zazdrosnej o dzban malin siostry, ale spotkania z ludźmi, którzy będą nam źle życzyli, są przecież nieuniknione, powinniśmy więc być ostrożni.
Uważam, że postawa Aliny może nas wiele nauczyć i przekazać wartości, którymi powinniśmy kierować się w życiu- wystrzegać zła i nieszczerości, kochać bliźnich i nie dać sobą pogardzać.