Odpowiedzi

  • aheh
  • Początkujący
2010-02-10T17:54:09+01:00
Wielu młodych ludzi pyta mnie o możliwość wyjazdu do pracy na misjach na rok lub nawet na kilka miesięcy. Jako misjonarz pracujący od 10 lat w Afryce (Zair i Tanzania) chciałbym na takie pytanie odpowiedzieć w sposób ogólny, nie uprzedzając możliwości rozwiązań innych, w poszczególnych przypadkach.
Najpierw należy powiedzieć, że możliwości takie istnieją i tacy świeccy misjonarze są bardzo mile widziani, jako współpracownicy w dziele misyjnym Kościoła. Trzeba jednak pamiętać także o realiach i to zarówno kraju do którego chciałoby się wyjechać, jak i realiach naszych, polskich.
Najpierw więc może o realiach kraju docelowego. Oczywistym i podstawowym warunkiem pracy jest znajomość języka kraju, gdzie chciałoby się pracować. A więc chcąc pracować na Węgrzech trzeba znać węgierski, w Albanii - albański, na Białorusi i Ukrainie - przynajmniej rosyjski, w Kongo i na Komorach - francuski, w Tanzanii - angielski. Inaczej taki roczny czy kilkumiesięczny pobyt będzie poświęcony raczej nauce języka niż skutecznej pracy.
2010-02-10T19:16:15+01:00
Licze na naj...
nie z neta


Wielu młodych ludzi chce mieć możliwość wyjazdu do pracy na misjach na rok lub nawet na kilka lat ...Do placówek, w których pracują "nasi" misjonarze nie jest możliwy wyjazd w charakterze wolontariusza, jednak nieustannie zwracają się do nas osoby pragnące wyjechać. Próbujemy je zachęcić do współpracy w Polsce, bo właśnie brak rąk do pracy tu na miejscu jest naszym największym problemem. Wiele z nich upiera się jednak, żeby jechać do Afryki, lecz nigdzie nie mogą znaleźć informacji jak to zrobić. Nie chcielibyśmy ich odsyłać z kwitkiem, dlatego zacząłem szukać miejsc, gdzie można znaleźć informacje na ten temat. I znalazłem między innymi stronę Księdza i na nią odsyłam zainteresowanych. Domyślam się, że nie ma Ksiądz nic przeciwko podawaniu jej adresu i umieszczonych na niej namiarów, bo inaczej nie znalazłyby się w internecie, ale pomyślałem, że skoro już je podaję, grzeczniej będzie Księdza o tym poinformować.
2010-02-10T19:33:13+01:00
Misjonarzem może zostać osoba świecka jak i duchowna. By móc zostać misjonarzem, należy być człowiekiem wierzącym i praktykującym. Świadomym swego działania i przede wszystkim pełnym chęci ewangelizacji ludzi, którzy nie znają Boga. Wyrażając chęci uczestnictwa w dziełach misyjnych, należy nawiązać kontakt z Instytucją (Np. Międzynarodowy Wolontariat Don Bosco. Ojcowie Salezjanie), która zajmuje się szkoleniem wolontariuszy. Należy złożyć podanie z prośba o wyrażenie zgody na długoterminowy wyjazd na misje. Po pozytywnym rozpatrzeniu prośby następuje przygotowanie do wyjazdu. Szkolenia a mianowicie poznanie lokalnego języka np. plemienia (w Afryce), zbiór różnych zabaw, do integracji dzieci w danej miejscowości, a przede wszystkim ustalenie rocznego planu misyjnego. Chętna osoba musi również zaszczepić się (np. przed malarią etc.)zdobyć wszystkie wymagane dokumenty potrzebne do wyjazdu za granicę, świadectwo od ks. proboszcza o fakcie że jesteśmy wierzącymi i praktykującymi. Myślę że jest to dośc wystarczająco informacji. Pozddrawiam