Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-10T21:18:39+01:00
MEZOPOTAMIA to kraina na Bliskim Wschodzie, rozciągająca się w dorzeczu rzek, Eufratu i Tygrysu. Dziś przeważnie pustynna, w czasach starożytnych - dobrze zagospodarowana, pokryta siecią kanałów i urządzeń nawadniających; region rolniczy.

BABILOŃCZYCY I ASYRYJCZYCY TWORZĄ W MEZOPOTAMII 2 PAŃSTWA WZAJEMNIE SIĘ ZWALCZAJĄCE. Ale między sposobem budowania nie było znaczącej różnicy.

Na obszarze Starego Miasta wznosiły się najwspanialsze budowle - kilka pałaców królewskich, a wśród nich słynny pałac letni, znany z tzw,. wiszących ogrodów Semiramidy.

Z wielkich babilońskich budowli nie ocalało nic. Przetrwały z okresu późniejszego fragmenty NEOBABILOŃSKIEGO pałacu Nabuchodonozora o 4 dziedzińcach i sali tronowej o wymiarach 57x17 m , z konstrukcją sklepioną wspartą na dwóch szeregach kolumn.

PAŁACE tego typu były cytadelami i łączyły się z przyległymi budowlami, tworząc obszar ufortyfikowany kilkoma rzędami murów z wieżami obronnymi.

PAŁACE ASYRYJSKIE wznoszono amfiladowo na sztucznym tarasie, dookoła kwadratowych dziedzińców. Kompleksy budynków z cegły suszonej i z płaskimi dachami wieńczyły zręby o zębatych balustradach.
Główne sale miały bogato zdobione ściany kosztownym drewnem, płytami alabastrowymi i ornamentami freskowymi.
Tematyką fresków były sceny z polowań, wojen oraz dekoracje o motywach geometrycznych ze świata zwierzęcego i roslinnego.

Przykładem pałacu obronnego: pałac Sargona w KHORSABAD, obudowany masywnymi murami i basztami, z całym szeregiem wewnętrznych dziedzińców.

Pozdrawiam:)
3 3 3
  • Użytkownik Zadane
2010-02-11T00:57:19+01:00
Materiałem budowlanym była suszona na powietrzu cegła. Wypalonej cegły używano tylko przy najwspanialszych budowlach. W budownictwie sepulkralnym stosowano kopułę wznoszoną dzięki kamiennym wspornikom.
2 4 2