Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-12T13:11:39+01:00
Torfowiska mogą sprawiać wrażenie bardzo monotonnego krajobrazu, lecz mimo to można w nich odkryć niezwykle interesujący świat. Określane często mianem bagien bronią swych tajemnic poprzez swoją niedostępność. Występują na lądzie, ale nieodparcie przywodzą na myśl tereny wodne. Specyficzne warunki środowiskowe determinują występujący na nich świat organizmów żywych: charakterystycznej roślinności i rzadkich zwierząt. Elementy przyrody nieożywionej i ożywionej są tu połączone w system ścisłych i skomplikowanych zależności, tworząc unikalny charakter ekosystemu torfowisk.
W Polsce, która jest średnio zasobna w torfowiska, siedliska tego typu występują głównie w jej północnych rejonach. Biorąc pod uwagę ten fakt, położone na południu Polski Torfowiska
Duże znaczenie dla torfowisk Kotliny Orawsko-Nowotarskiej ma otoczenie pasmami górskimi – Tatrami, Beskidami, w tym Gorcami, i w niedalekim sąsiedztwie – Pieninami, które wpływają m.in. na warunki klimatyczne całego rejonu oraz budują niezwykle urokliwy widok roztaczający się na te piękne pasma górskie. Takie położenie niewątpliwie dodaje Torfowiskom Orawsko-Nowotarskim atrakcyjności krajobrazowej, a one same, mimo swojej pozornej jednostajności, fascynują niedostępnością i tajemniczością. Wielka szkoda, że walory estetyczne torfowisk są jednak często niedoceniane.
1 5 1