1)Wyjaśnij termin 'klasyczny' i 'klasycystyczny' oraz podaj cechy wspólne .
2) Sarkofag króla Zygmunta I Starego - napisz historię powstawania tego dzieła ( kiedy ppowstało , kto je wykonał i w jakiej technice, w jakim muzem obecnie się znajduje ) Proszę o szybką odpowiedź ;)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-14T00:41:47+01:00
1. Ogólnie termin "klasycyzm" odnosi się do sztuki powstałej w połowie XVIII wieku i trwającej do początków XIX wielu (czyli do romantyzmu) – trzeba pamiętać, że w różnych miejscach z tymi datami było trochę inaczej (ale to są różnice tylko w poszczególnych latach). Klasycyzm wzorował się na dokonaniach antyku (czy starożytna Grecja i Rzym) co wiązało się po części z tym, że w tamtych czasach dokonano kilku znanych odkryć archeologicznych. Termin "klasycystyczny" odnosi się TYLKO do architektury powstałej w okresie klasycyzmu ("architektura klasyczna" to ta, która powstała w starożytności). Cechy wspólne: przemyślany porządek kompozycji oraz monumentalizm; dzieła są bardziej statyczne i harmoniczne niż dynamiczne, ma to związek z wyrazem sprzeciwu wobec przepychu i nieładu jaki spotykany był w poprzednich epokach: baroku i rokoko. Niektóre budowle klasycystyczne to kopie budowli klasycznych (np. Kościół św. Genowefy w Paryżu to rzymski Panteon).

2. Sarkofag króla Zygmunta I Starego znajduje się obecnie w Grobach Królewskich na Wawelu (które znajdują się w Bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie). Sarkofag z kamienia (ozdobiony medalionem z wizerunkiem która) stworzył włoski renesansowy architekt i rzeźbiarz Bartolommeo Berrecci.
22 3 22