Pan Żwirski zakładał sad.Kupił 120 drzewek jabłoni, płacąc za każde 10,50 zł i trzy razy mniej drzewek śliw , z których każde kosztowalo 8,90 zł.Ponieważ robił duże zakupy , dostał od sprzedawcy 15 % rabatu . Ile zapłacił za swoje zakupy?

2

Odpowiedzi

2010-02-12T09:09:58+01:00
Jabłonie = 10,50zł x 120 = 1260zł
Śliwy = 3 razy mniej = 120:3 = 40
Śliwy = 8,90zł x 40 = 356zł
1260zł + 356zł = 1616zł
15% z 1616=1616 x 15/100 (piętnaście setnych) = 24240/100 = 242,4
1616zł - 242,40zł = 1373,60zł
Odp. Za swoje zakupy zapłacił 1373,60zł.
2010-02-12T09:13:33+01:00
120*10,50=1260
120/3=40
40*8,90=356
1260+356=1616
1616*15%=242,40 -upust
1616-242,40=1373,60
odp:za swoje zakupy zapłacił 1373 zł 60 gr