Zad 1
W jakim czasie prąd płynący przez żelazko o mocy 1300 W wykona pracę 26MJ?

zad 2
Ilu amperowy bezpiecznik należałoby zastosować w domu aby wymienione urządzenia m,ogły pracować równocześnie: pralka 2200W, kuchenka 2000W, odkurzacz 1600W, 3 żarówki ( 60W, 60W i 100W), telewizor 100W?

2

Odpowiedzi

2010-02-12T14:14:02+01:00
1.
P=1300W
W=26MJ=26*10^6 J mega=10^6
W=P*t
t=W/P=26*10^6 J/1300W=20000s=5h33min20s
2.Pp=2200W
Pk=2000W
Po=1600W
Pż=2*60W+100W=220W
Pt=100W
wszystkie odbiorniki są połączone równolegle i ich moce oraz prądy się sumują
P=2200W+2000W+1600W+220W+100W=6120W
P=U*I
I=P/U=6120W/230V=26,6A
należy zastosować bezpiecznik o prądzie znamionowym większym od 26,6A; to może być bezpiecznik np.30A
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-12T14:25:36+01:00
P = 1300 W
W = 26 MJ = 26 000000 J
t = ?
P= W/t
P*t = W
t = W/P
t = 26 000000 J/1300 W
t = 20000 s

jednostki: [ J/W] = [V*A*s/V*A] = [s]
zad.2.
1. obl. całkowitą moc urządzeń, (suma mocy):
P = 6120 W
U = 230 V (napięcie w sieci)
I = ?
P = U*I
I = P/U
I = 6120 W / 230 V
I = 26,6 A
jednostki: [ W/V] = [V*A/V] = [A}
1 5 1