Uczniowie klasy III A kupilo w skleiku szkolnym 6 paczek plauszków po 1,50zł za paczke, 4 butelki lemoniady i 5 paczek ciastek. Za zakupy zaplacili 30 zł. Gdyby kupili tyle samo paluszków,5 butelek lemoniady i 4 paczki ciastek, to zaplailiby o 0,30 zl wiecej. Zapisz układ równań opisujacy tę sytuacje,przyjmujac oznaczenie:
x-cena jednej butelki lemoniady, y-cena jednej paczki ciastek. Oblicz cene buteki lemoniady oraz cene paczki ciastk. Zapisz obliczenia.

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-11T22:39:51+02:00
6×1,5+4x+5y=30
6×1,5+5x+4y=30,3

x=(21-5y)÷4
9+5×(21-5y)÷4+4y=30,3

9+105÷4-25y÷4+4y=30,3
25y÷4+4y=30,3-9-26,25
-2.25y=-4.95
y=2,2
x=(21-5×2,2)÷4
x=2,5
2009-10-12T00:55:59+02:00
Zwróć uwagę ,że podano ci za paluszki kosztują 6 razy po 1,5 zł czyli 9 zł z tego wynika że4x czyli wartość 4 lemoniad plus 5y czyli wartość 5 paczek ciastek wynosi nie 30zl ale 21 zapisz układ równań 4x+5y=21 i drugi układ 5x+4y=21.30po rozwiązaniu układu wyjdzie ci że paczka ciastek kosztuje 2,20zł a butelka lemoniady 2,50zl. pozdrawiam