Zakupiono pewną ilość cytryn i pomarańczy, za które zapłacono razem 17,6 zl cena 1kg pomarańczy wynosiła 4 zl a cena 1 kg cytryn była o 20% niższa ile kupiono pomarańczy a ile cytryn jerzeli ilość cytryn stanowiła 150% ilości pomarańczy?

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-12T20:14:08+01:00
X=ilość cytryn
y=ilośc pomarańczy


x=150%y
x=1,5y
4zł=cena 1 kg pomarańczy
4zł-20%z 4zł=4-0,2×4=4-0,8=3,20zł=cena 1kg cytryn

3,2x+4y=17,6
x=1,5y

3,2×1,5y+4y=17,6
8,8y=17,6
y=17,6:8,8
y=2

x=1,5y=2×1,5=3
odp. kupiono 3 kg cytryn i 2kg pomarańczy
2010-02-12T20:24:26+01:00
X- ilość pomarańczy
y - ilość cytryn to 150%x
cena pomarańczy 4,-
cena cytryn 20% mniej niż cena pomarańczy czyli 20% z 4,- to (20/100)*4=0,8,-
cena cytryn to 4 - 0,8=3,2
koszt pomarańczy i cytryn 17,6 zł
układamy układ równań
4x + 3,2y=17,6
y=150%x

4x+3,2y=17,6
y=(150/100)x z drugiego równania wyznaczone y wstawiamy do pierwszego
4x+3,2*(150/100)x=17,6
4x+4,8x=17,6
8,8x=17,6
x=17,6:8,8
x=2 kg
podstawiamy wyliczone x do y=(150/100)x i otrzymujemy
y=150*2/100=3
y=3 kg
odpowiedź
pomarańcz kupiono 2 kg, a cytryn 3 kg