Odpowiedzi

2010-02-12T21:43:05+01:00
Urodziła się w Mątowach Wielkich koło Malborka jako córka kolonisty niderlandzkiego Wilhelma Schwartze i jego żony Agaty. Żona mieszczanina gdańskiego i matka dziewięciorga dzieci. Po śmierci męża w 1390 udała się do Kwidzyna, gdzie jej spowiednikiem został dawny dziekan wydziału teologii na uniwersytecie w Pradze Jan z Kwidzyna. O ile poprzedni spowiednicy Radislaus i Mikołaj z Pszczółek nie rozumieli potrzeb duchowych Doroty, krzyżacki dziekan kapituły – Jan z Kwidzyna szybko uznał ją za mistyczkę dużej miary, przypominającą w swojej ascezie szkoły mistyczno-ascetyczne Niderlandów. Wbrew ówczesnym obyczajom Jan z Kwidzyna zezwolił Dorocie na częstą komunię święta. Dorota zmarła jako rekluza (pustelnica), zamurowana w małej celi przylegającej do prezbiterium kościoła w Kwidzynie, której jedno okno wychodziło do kościoła, drugie na zewnątrz.

Duchowość Doroty z Mątów przypomina duchowość devotio moderna i św. Brygidy Szwedzkiej. Jan z Kwidzyna spisał jej objawienia w dwóch dziełach w formie dialogu: Conffessiones i Apparitiones. Napisał także traktaty o jej życiu i duchowości Septililium i Liber de festis. Dorota z Mątów znana jest także z krytyki upadku moralnego zakonu krzyżackiego i osoby Konrada Wallenroda.

wikipedia ale wybierz sobie co uważasz za najważniejsze
3 5 3
2010-02-12T21:43:49+01:00
Dorota z Mątowic miała "mocną" wiarę. Była pustelnicą i umarła za swoja wiarę. Była stygmatyczką.
3 5 3
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-12T23:04:02+01:00
Wybrałam bł. Dorotę ponieważ imponuje mi jej postawa. Zawsze chciała być blisko Boga. Była stygmatyczką, bardzo mocno wierzyła. Chciałabym nauczyć się mieć tak mocną i niezachwianą wiarę jak ona.

Mam nadzieję że pomogłam.
Pozdrawiam ;)
2 3 2