To tak. Potrzebuję referatu na temat Izotopów, co najmniej 5 przykładów + ciekawostki + działania + etc.. na jakąś stronę lub więcej, po prostu im więcej tym lepiej. I prosiłbym tego nie zżynać całego z internetu tylko raczej swoimi słowami.. ;P
Liczę na was. ;)
Tak żeby to miało ręce i nogi. Pozdrawiam.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-12T22:17:17+01:00
Izotopy są to odmiany tego samego pierwiastka o takiej samiej liczbie atomowej Z , ale roznej liczbie masowej A. Zatem atomy pierwiastka maja takie same liczby protonow, ale rozne liczby neutronow.
Słowo Izotop (gr. tóposi miejsce) Odnosi sie do miejs0 tego samego, ktory pierwiestek zajmuje w ukladzie okresowym. Izotopu danego pierwiastka zajmuja to samo miesce w ukladzie okresowym pierwiastkow chemicznych. WOdór ma trze izotopy.
Izotopy danego pierwiastka roznia sie nie znacznie wlasciwosciami, reakcjie chemiczne, ktorym ulegaja wlasciwie takie same, czasami roznia sie jedynie szybkoscia. Obecnie wiadomo ze w przyrodzie istnienija 277 izotopy. Trwale (stabilne) i ponad 2 tys izotopow promieniotworczych naturalnie i otrzymanycvh sztucznie.
Izotpy ze wzgledy na icch trwalosc mozna podzielic na izotopy trwale i promienietworcze oraz izotpy naturale i sztuczne. Charakterystyczne jest ze wszystkie pierwiastki otrzymane sztucznie nie maja trwlych izotopow.
Izotopu promienietworcze roznych pieriastkow roznia sie miedzy soba i czasem promieniowania, czyli okresemm poltrwania zwanym tez okresem polowicznego zaniku. Okres poltrwanie jest to czas, po krorego uplywie polowa atomow w probce pierwistka ulega rozadowi, przeksztalcajac sie w atomy innego pierwiastka okres poltrwania jest zroznicowany dla roznycha atomow.

mama nadzieje ze sie przyda pozdrawiam ;D **
3 2 3