Opisz jeden z przedstawionych obrzędów w starej baśni coś w stylu wypracowania... Tematy:
- Święto Kupały.
-Postrzyżyny.
-Zaślubiny.

Oczywiście wybieracie jeden z nich i piszecie!!
UWAGA!! POzwalam kopiowac z sieci jakies tresci ale nie zywcem z jakiejs strony tylko to trzeba pozmieniac opracowac itp.

Zgarnijcie punkty!! Powodzienia!

2

Odpowiedzi

2010-02-13T13:49:11+01:00
Jest to obrzęd Starosłowiański polegający na obcinaniu włosów, związany jest z wejściem młodego chłopca w dorastanie i nadanie mu nowego imienia. Takich właśnie postrzyzyn dokonywało się przez cłopca 7-10 lat. Chłopcem do tych lat opiekowała się matka i był przez nią traktowany jako dziecko. Po postrzyzynach chłopcem zajmował się juz Ojciec i zaczął on poznawać przy nim wszelkiego rodzaju zajęcia takie jak: Ceremonie.
Zwyczaj postrzyzyn dokonywany jest też do dzisiaj zazwyczaj jako poddania się władzy.
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-13T14:06:36+01:00
Świeto Kupały jest to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w najkrótszą noc w roku z 21 na 22 czerwca.Jest ono obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, bałtyjskie, germańskie i celtyckie.Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości.Noc świętojańska na Łotwie jest świętem państwowym, a po odzyskaniu niepodległości 23 i 24 czerwca stały się dniami wolnymi od pracy. Również w Republice Litewskiej dzień 24 czerwca jest od 2005 roku wolny od pracy.Słowo "kupała" wbrew powszechnie głoszonym opiniom najprawdopodobniej nie ma nic wspólnego z rosyjską formą słowa "kąpiel". Tłumaczenie takie zostało wymyślone przez świat chrześcijański nie wcześniej niż w X-XI stuleciu.Wtrakcie tej ,że nocy przeprowadzano zwyczaje i obrzędy słowiańskie,które miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. W czasie tej magicznej nocy rozpalano ogniska, w których palono zioła.Jednym ze zwyczajów było skakanie przez ogniska.Legendy o kwiecie paproci, zwanym też "Perunowym Kwiatem" znane są z przeróżnych podań i gdzieniegdzie przetrwały do dziś.W czasie trwania rzekomej nocy wyruszano na poszukiwania tego żadkiego i pięknego kwiecia.Poza skakaniem przez ogień i szukaniem kwiatu paproci w noc Kupały odprawiano również rozmaite wróżby, bardzo często związane z miłością, które miały pomóc poznać przyszłość.Wróżono z rumianku i kwiatów dzikiego bzu, z cząbru, ze szczypiorku, z siedmioletniego krzewu kocierpki, z bylicy i z innych roślin oraz znaków.Święto Kupały to stare obrzędy i tradycje ,które opchodzone są do dziś.
4 4 4