2 zadania z tematu: "Zastosowania układów równań w rozwiązywaniu zadań tekstowych":
1)W hurtowni kupiono 200kg cukru i 150kog mąki za 900zł. Cukier sprzedano z zyskiem 25%, a mąkę z 20% i zarobiono na wszystkim 210zł. Oblicz cenę sprzedaży 1kg mąki i kg cukru.

2)Stopiono 2 metale i otrzymano 135g stopu. Pierwszy metal traci po zanurzeniu w wodzie 20% początkowej masy, a drugi 25%. Ile gramów każdego metalu było w stopie, jeśli po zanurzeniu stracił 30g.

P.S To są UKŁADY RÓWNAŃ więc proszę o analizę każdego zadania

1

Odpowiedzi

2010-02-13T15:57:59+01:00
X=cena 1 kg cukru
y=cena 1kg mąki

200x+150y=900/:100
200×0,25x+150×0,2y=210

2x+1,5y=9/×-2
50x+30y=210/:10

-4x-3y=-18
5x+3y=21

x=3
x+25%=3+0,75=3,75zł

y:
2×3+1,5y=9
1,5y=9-6
y=3:1,5
y=2
y+20%=2+0,4=2,4zł
odp. cena sprzedaży cukru=3,75zł, a mąki=2,40zł

zad.2]
x=ilość 1 metalu
y=ilośc drugiego metalu
20%=0,2
25%=0,25

x+y=135
0,2x+0,25y=30

x=135-y
0,2(135-y)+0,25y=30
27-0,2y+0,25y=30
0,05y=3
y=60

x=135-60=75
odp. pierwszego metalu było 75g a drugiego 60g.