Zadanie1
Spożycie 100g chleba żytnio-pszennego zawierającego 5,6% białka dostarcza dla organizmu 216 kcal. Ile gramów białka, a ile kalorii otrzyma twój organizm po spożyciu 16 dag chleba żytnio-pszennego?
Zadanie2
Odległość z domu do szkoły wynosi 1,2 km. Trasę tę pokonuję pieszo w czasie 0,4 godziny lub jadąc rowerem z prędkością 200m/min.
a) Ile kilometrów drogi pokonuję w ciągu tygodnia?
b) O której godzinie będę w szkole ,idąc pieszo, a o którj jadąc rowerwm, jeżeli z domu wyruszę o godzinie 7.30?

2

Odpowiedzi

2010-02-13T22:20:46+01:00
1.
100g ---- 216kcal
16g ---- x
x=216kcal*16g/100g (g-skróci się)
x=34,56kcal

216kcal --- 5,6%
34,56kcal---x
x=5,6%*34,56kcal/216kcal (kcal-skróci się)
x=0,896%


mam nadzieję że pomogłam Ci i zrozumiesz ten zapis
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-13T22:32:29+01:00
Zad.1.
100g=10dag
by otrzymać 16 dag:
krok1 10:5=2[dag]
krok2 2*8=16[dag]

5,6% z 16 dag, to 5,6*16/100=0,896[dag] BIAŁKO

kalorie:
10 dag to 216 kcal (wykonujemy zapisane kroki tylko z kcal)
krok1 216:5=43,2[kcal]
krok2 43,2*8=345,6[kcal]

zad.2.
a. 1 dzień:
z domu do szkoły: 1,2km
ze szkoły do domu: 1,2km
razem: 2,4km
5 dni w tygodniu: 5*2,4km=12km

b. PIESZO:
0,4 godziny, to 0,4 z 60 minut, czyli 0,4*60min.=24min.
w szkole o 7:54
NA ROWERZE:
200m=0,2km
0,2km w ciągu 1 min. ma do przejechania 6 razy więcej, więc jedzie 6 razy dłużej, tj. 6 minut
w szkole o 7:36