Odpowiedzi

2010-02-14T09:48:09+01:00
4w=3c
2c+1w=11
4w=16,5-3/2w
5 1/2w=16,5
w=3zł
12=3c
4=c
Kilogram wiśni kosztuje 3zł a czereśni 4zł.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-14T09:50:02+01:00
X - cena wiśni
y - cena czereśni

teraz układamy równania z godnie z treścią zadania
4 kilogramy wiśni kosztują tyle samo co 3 kilogramy czereśni
więc zapiszesz to tak:
4x = 3y

za 2 kilogramy czereśni i 1 kilogram wiśni należy zapłacić 11zł.
2y + x = 11


i mamy gotowy układ równań:
4x = 3y
2y + x = 11

4x - 3y = 0
x + 2y = 11 I * (-4)

4x - 3y = 0
-4x - 8y = -44
-------------------
-11y = -44 I : (-11)
y = 4 to jest cena czereśni

2y + x = 11
2 * 4 + x = 11
8 + x = 11
x = 3 i to jest cena wisni
2 5 2
2010-02-14T09:55:29+01:00
Będziemy rozwiązywać za pomocą układu równań ,
metodą przeciwnych współczynników .

niewiadome :
x- cena czereśni za kilogram
y - cena wiśni za kilogram

{ 3x = 4y
{ 2x + y = 11

{ 3x - 4y = 0
{ 2x + y = 11 |* 4

{ 3x - 4y = 0
{ 8x + 4y = 44

3x - 4y + 8x + 4y = 44
3x + 8y = 44 ( bo y się skróci )
11x = 44 |: 11
x = 4

podstawiam :
2*4 +y = 11
y = 11 -8
y = 3

Odp.: Kilogram czereśni kosztuje 4 zł a wiśni 3zł .

__________
licze na naj ; )





1 5 1