Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-14T10:18:22+01:00
Średniowieczny ideał dobrego, walecznego rycerza przez wiele lat był wzorem godnym naśladowania. Czy jednak ?dzisiejszy rycerz? przypomina tego średniowiecznego? Czy współcześnie zwracamy uwagę na te elementy zachowania, które były kiedyś najistotniejsze? Ja uważam, że tak i nie. Dlaczego? Postaram się to uzasadnić na przykładzie znanych mi tekstów średniowiecznych.
Po pierwsze należy się zastanowić co oznacza termin ?ideał rycerski?. Wzorzec walecznego rycerza wykreowała literatura epoki średniowiecza. Znane dziś cykle pieśni tzw. Chanson de geste, czyli pieśni o czynach wielkich, sławią dzielnych rycerzy, którzy bezgranicznie poświęcają się ojczyźnie i swemu władcy.
Po drugie powinniśmy przemyśleć jakie cechy cechują idealnego, średniowiecznego rycerza. Jak już wcześniej wspomniałam, najważniejsza jest służba ojczyźnie, która czyni życie godnym, przynoszącym chwałę i zapewnia Boskie Królestwo po śmierci. Równie ważną wartością dla rycerza był honor. Każde odstępstwo od zasad uczciwej walki, sprawiedliwości czy też szlachetności było uważane za największy nietakt i załamywało to godność rycerza. Następną ważną wartością była wiara w Boga i oddanie mu swego życia a także istotną rolę odgrywał kult jakim otaczali rycerze swoją wybrankę serca. Dla wybranej damy rycerz zdolny był do największych poświęceń a na każdą bitwę wyruszał z jej imieniem na ustach.
Odzwierciedlenie takiej postawy odnajdujemy w wielu tekstach średniowiecznych. Największą sławę uzyskała francuska ?Pieśń o Rolandzie?. Głównym bohaterem tej pieśni jest Roland- jeden z paladynów Karola Wielkiego Wierny władcy, ojczyźnie i Bogu, walczy z pogańskimi Saracenami, dowodząc 20-tysięczną gwardią. Wskutek zdrady Ganelona zostaje otoczony w wąwozie przez silniejszego liczebnie wroga. Nie słucha arcybiskupa Turpina i swego przyjaciela Oliwiera, którzy namawiają go by wezwał posiłki dmąc w róg. Dopiero kiedy jego żołnierze zostają zdziesiątkowani, Roland dmie w róg. Jest już jednak za późno. Jest to przykład bohaterskiego życia i heroicznej śmierci rycerza, który nie zawahał się oddać życia za ojczyznę. Innym przykładem mogą być rycerze Okrągłego Stołu. krągły stół rozsławił się wszelkimi przygodami i wyczynami. Rycerze okrągłego stołu byli pierwszymi których zobowiązywał kodeks rycerski i ten kodeks jest uważany dziś za spis najlepszych cech moralnych jakie można znaleźć u mężczyzny. Rycerz okrągłego stołu musiał się cechować takimi cechami jak odwaga, bohaterstwo, cnota, uniżenie przed damami i waleczność w słusznej sprawie. Innym bohaterem o cechach idealnych był Tristan, bohater barwnego poematu o wielkiej miłości: ?Dzieje Tristana i Izoldy.? Tristan jest wasalem króla Marka, najdzielniejszym rycerzem, wiernym poddanym. Król ufa mu bezgranicznie, ponieważ ten nigdy nie zawiódł. Niestety, za sprawą magicznego wywaru (który może symbolizować los, przeznaczenie), Tristan zakochuje się, z wzajemnością, w wybrance króla, Izoldzie. Staje przed dylematem - być wiernym władcy, czy kobiecie? Wybiera ukochaną. Chroni ją, jest gotów oddać za nią życie. Poświęca dla miłości honor rycerski, ryzykuje, że przylgnie do niego miano zdrajcy. Bóg wybacza jednak kochankom, ponieważ dopuścili się wszystkiego w imię wielkiej miłości. Ówczesna kultura dworska wymagała od rycerza oddanej służby dla uwielbianej kobiety.
Takie i inne postacie stały się symbolami odwagi i poświęceń dla kraju a tak ukształtowany wzorzec średniowiecznego rycerza przetrwał przez wiele lat. Oczywiście taki wzorzec był zawsze odpowiednio zmodyfikowany, zależnie od charakteru danej epoki, uwarunkowań społecznych i duchowych. Dziś zmieniły się realia - to, co kiedyś było chlubą, teraz jest potępiane lub w ogóle bez znaczenia. Jednak niezmiennymi, uniwersalnymi pozostały: Bóg, honor, ojczyzna. Te wartości nadal są w cenie i są pożądane. Niestety nie wszyscy zgadzają się z tymi poglądami a jest to związane z tym, że żyjemy w czasach, gdzie trudno jest być wiernym swoim zasadom. Poza tym nierealne byłoby naśladowanie średniowiecznego rycerza dziś, gdyż żyjemy w ?globalnej wiosce? gdzie nikt nie ma czasu na utożsamiania się z własnym krajem.
Mam nadzieję, że udowodniłam, że średniowieczny ideał rycerski jest obecny także dziś, chociaż w niewielkiej części. Jednak pamiętajmy o tym, że ukształtowany w średniowieczu wzorzec osobowy dzielnego rycerza pozostał niezmiennie żywy, gdyż takie wartości jak służba Ojczyźnie i honor pozostają uniwersalne i ponadczasowe.
1 5 1