1. dwóch robotników ustawiło altanke w ciągu 4 godz. w jakim czasie wykonałoby tę pracę trzech robotników, gdyby pracowali z tą samą wydajnością?


2. w ciągu 20 minut Jaś zerwał 2,6 kg jabłek
a)ile jabłek zerwie w ciągu 1,2 godziny?
b)ile pieniędzy otrzymali za zerwane jabłka, jeżeli 1 kg kosztował 2,70zł?
c)3/4 otrzymanej kwoty ze sprzedaży jabłek rodzice dali jasiowi. jaka to kwota?



3.podróżując pan kowalski zużywa 7 litrów paliwa na 100 km. ile musi zapłacic za paliwo, jeżeli ma do przejechania 280 km,a 1 litr paliwa kosztuje 3,70 zl?




to bardzo jest mi potrzebne.. potrzebuje pomocy.. jeszcze jakby ktoś mógłby mi to wytłumaczyć:) z góry bardzo dziękuje:)

potrzebuje obliczeń!!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-14T17:34:40+01:00
Zad 1.
2 robotników-4 godziny
x godzin-3 robotników
2*4=3*x
8=3x
x=8/3
x=2,7 h


zad.2
a) 1,2 godziny=72 minut
72/20=3,6
czyli 3,6*2,6kg= 9,36kg jabłek
b)
9,36 kg * 2,70 zł = 25,27 zł
c)
25,27 *3/4= 18,95 zł

zad3.
na 100km- 7 litrów czyli 7:100=0,07 litra na każdy kilometr
0,07*280km=19,6 litra
1 litr paliwa kosztuje 3,70
19,6 litra * 3,70zł= 72,52 zł
5 2 5