Odpowiedzi

2010-02-14T15:05:43+01:00
Jedna z najsłynniejszych sztuk Williama Szekspira pt. "Romeo i Julia" to opowieść o dwójce kochanków, których zakazana miłość kończy się tragiczną śmiercią bohaterów. Ale dlaczego ich nieszczęśliwa miłość wciąż inspiruje artystów różnych dziedzin sztuki? Ponieważ porusza dwa uniwersalne problemy: miłości i nienawiści.
Miłość Romea i Julii była miłością od pierwszego wejrzenia, pokonała wszelkie przeszkody, ponieważ mimo sporu ich rodzin połączyli się ze sobą na wieki. To była miłość ponad wszystko. Jedno bez drugiego nie mogło żyć. Dlatego kiedy jedno się zabiło, drugie również odebrało sobie życie.
Ojcowie bohaterów sztuki Williama Szekspira trwali we wzajemnej nienawiści od bardzo dawna. Przechodziła ona z pokolenia na pokolenie i w końcu doprowadziła do tragedii. Capulet i Monteki stracili swoje ukochane dzieci, bo nie pozwolili im na bycie razem.
Mówi się, że dopiero kiedy się coś straci otwierają się człowiekowi oczy, bo docenia to, co stracił. Te dwa zwaśnione rody uświadomiły sobie, że miłość to potężne uczucie, ale nienawiść również, i że nie warto nienawidzić, tylko kochać i być kochanym.
Właśnie dlatego "Romeo i Julia" są inspiracją dla wielu. Niezaprzeczalnym przykładem są m.in. niezliczone ilości przedstawień teatralnych, oper, no. "Romeo i Julia" w reżyserii Charles'a Gaunod, książki o tej tematyce, chociażby powieść Jerome'a Dawida Salingera pt. "Buszujący w zbożu", ekranizacje, wiersze, piosenki, sztuki plastyczne. Świat kochał, kocha i będzie kochał "Romea i Julię". Co do tego nie mam najmniejszych wątpliwości.
1 5 1