Odpowiedzi

2011-07-30T20:08:45+02:00

I rodzaj cukierków: 3kg po x zł za kilogram

 

II rodzaj cukierków: 4kg w cenie o 1,5 zł wyższej od x zł

 

cena I rodzaju cukierków: 3·x zł

Cena II rodzaju cukierków: 4·(x+1,5)=4x+6 [zł]

 

Łączna waga cukierków: 3kg + 4kg = 7 kg

 

Obliczamy cenę za kilogram mieszanki:

 

\frac{3x+4x+6}{7}=\frac{7x+6}{7}=\frac{7x}{7}+\frac{6}{7}=x+\frac{6}{7}\ [zl]

 

Odp: kilogram tej mieszanki kosztuje: (x+\frac{6}{7}) złotych.

3 3 3
  • Roma
  • Community Manager
2011-07-30T20:17:03+02:00

cena I rodzaju cukierków za 1 kg: x zł

cena II rodzaju cukierków za 1 kg: (x + 1,5) zł

waga mieszanki: 3 kg + 4 kg = 7 kg

koszt mieszanki za 1 kg: K zł

K = [3x + 4(x + 1,5)]: 7 = (3x + 4x + 6) : 7 = (7x + 6) : 7 = x + ⁶/₇

 

Odp. Cena 1 kg mieszanki wynosi (x + ⁶/₇) zł.

4 3 4