Grzałka czajnika zasilana napięciem 220 V ma moc 2000 W.
1. Opisz opór elektryczny grzałki.
2. Oblicz miesięczny koszt pracy czajnika, zakładając, że czajnik jest używany przez 5 h w ciągu miesiąca, a 1kWh pracy prądu kosztuje 0,35zł. Prace prądu podaj w dżulach

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-14T21:45:35+01:00
1.
U(napięcie) = 220 V
P = 2000W
P = U*I
I=P/U
I=2000/220
I=U/R
R=220/(2000/220)
R=24,2

2.
P=2000W=2kW
t=5h
P=W/t
P*t=W
W=2*5=10kWh
0,35*10=3,5zł
2010-02-14T21:47:03+01:00
P=2000 W= 2000 V*A
U=220 V
I=?
P=U*I
I=P/U
I=2000V*A/220V=9,09A
a)R=U/I
R=220V/9,09A=24,2 ohm
b)
P=2000V*A
1kwh=0,35gr
t=5h=5*3600s=18000s
E=2000V*A*18000s=36000000Ws
36000000Ws*30=1080000000Ws
1kwh=3600000Ws
1080000000Ws/3600000Ws=300
300*0,35gr=105zł