Bedac w Wielkiej Brytani kupiles/aś gazete,w której zamieszczono artykół krytykujacy poczynania ekologow,piszesz do redakcji list w ich obroniew krórym;
*oznaczasz o ktory artykoł ci chodzi i z jakimi zarzutami sie nie zgadzasz
*piszesz jak wazna dzis jest ochrona srodowiska i podajesz argumenty w obronie ekologow
*piszesz do czego moze prowadzic niszczenie srodowiska i prosisz o zastanowienie
*wyrazasz oburzenie z powodu takiego potraktowania ekologow i domagasz sie sprostowania

napiszcie mi takie cos po angielsku:)

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-15T12:13:18+01:00
I would like to refer to your article about tree-hugger. I do not agree with that, according to you they do not help our environment. On the contrary - how many animals rescued from death! Should not they certainly would not have many species of animals and plants. Throughout his life, and they do much as you do not write the editorial! Environmental destruction will lead to our death, so take heed to, or actually misjudge environmentalists and their actions. I am outraged by your article on behalf of environmentalists and the Government rectify incorrect information.
Sincerely,
...........
2010-02-15T12:20:50+01:00
Dear Sir or Madam,
I am writing to you in connection with the article about environmental, which appeared in yours newspapper. I would like to say that I am disagree with yours accusations regarding about garbage sorting.

In nowadays environments is very important becouse it may prevent the ozon hole and global warming. We can also help to organize our world from unnecessary pollutions.

Environmental destruction may lead to pollution, acid rain, the ozon hole and even melting glaciers. I beseech you to reflect on this becouse this is really serious problem.

I am appalled at how environomentalist were treated. I hope that you will spend the appropriate correction.

your faithfully
XYZ

tlumaczenie:

Szanowni Państwo,
Piszę do Was w związku z artykułem na temat środowiska, które pojawiło się w waszej gazecie. Chciałbym powiedzieć, że nie zgadzam się z waszymi zarzutami dotyczącymi sortowania śmieci.

W dzisiejszych czasach ochrona środowiska jest bardzo ważne, ponieważ może ona zapobiec powstawaniu dziury ozonowej i globalnego ocieplenia. Możemy również pomóc w organizacji naszego świata od niepotrzebnych zanieczyszczeń.

Niszczenie środowiska może doprowadzić do zanieczyszczenia, kwaśnych deszczy, dziury ozonowej, a nawet topnienia lodowców. Błagam was do zastanowienia się nad tym, ponieważ jest to naprawdę poważny problem.

Jestem przerażony, jak ekolodzy zosta. Mam nadli potraktowani.mam nadzieję, że wydacie odpowiednie sprostowanie.
Z poważaniem
XYZ