NA dmuchanym materacu leżał chłopiec o masie 60kg.Gdy chłopiec wstał usiadł pies o masie 30kg
o ile zmieniło się ciśnienie wywierane na materac, jezeli pies siedział na powierzcni 0,08m2 a chłopiec zaś leżał na powierzchni 0,64m2? PILneee!!

z góry dzięki :D

2

Odpowiedzi

2010-02-16T11:48:44+01:00
Masa chłopca: m1=60kg=60000g
powierzchnia leżenia: S1=0,64m2
masa psa: m2=30kg=30000g
powierzchnia siedzenia: S2=0,08m2
przyspieszenie ziemskie: g=10m/s^2

siła z jaką chłopiec oddzialywał na materac:
F1=m1*g=60000*10=600000N
siła z jaką pies oddziaływał na materac:
F2=m2*g=30000*10=300000N

ciśnienie jakie wywierał chłopiec:
p1=F1/S1=600000/0,64=937500Pa=937,5kPa
ciśnienie jakie wywierał pies
p2=F2/S2=300000/0,08=3750000=3750kPa

róznica ciśnień p=p2-p1=3750kPa-937,5kPa=2812,5kPa
odp. ciśnienie wzrosło o 2812,5kPa
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-16T12:20:03+01:00
M1=60kg=60000g-masa chłopca
m2=30kg=30000g-masa psa
S1=0,64m2-powierzchnia leżenia chłopca
S2=0,08m2-powierzchnia siedzenia psa
g=10m/s^2-przyśpieszenie ziemskie

Chłopiec oddziaływał na materac z siłą:
F1=m1*g=60000*10=600000N
Pies oddziaływał na materac z siłą:
F2=m2*g=30000*10=300000N

Ciśnienie wywarte przez chłopca:
p1=F1/S1=600000/0,64=937500Pa=937,5kPa
Ciśnienie wywarte przez psa:
p2=F2/S2=300000/0,08=3750000=3750kPa

Różnica ciśnień p=p2-p1=3750kPa-937,5kPa=2812,5kPa
Odp.:Ciśnienie wzrosło o 2812,5kPa.