Pani Jagoda poszła z dziecmi na lody . Za posiadane pieniądze mogła kupić : 4 lody i 6 lizaków lub 8 lodów i 1 lizak . Lizak kosztuje 1 złoty.
a) Jaka jest cena loda
b)Jaką kwotę miała pani Jagoda ?

Prosze dokladnie z wyliczeniami .Kto pierwszy ten lepszy .Mam na profilu jeszcze inne zadnia .Zapraszam !!!

2

Odpowiedzi

2010-02-15T16:15:27+01:00
4 lody i 6 lizaków =8 lodów i 1 lizak
cena 1lizaka-1 zł.
cena 1 loda -x

4x+6×1=8x+1×1
4x+6=8x+1
4x-8x=-6+1
-4x=-5/:(-4)
x=1,25zł-cena loda

4×1,25+6×1=11zł-tyle miała p.Jagoda
3 3 3
2010-02-15T16:49:19+01:00
X - cena jednego loda
y = 1zł - cena jednego lizaka


4x+6y = 8x+y
4x+6*1 = 8x+1
4x+6 = 8x+1
4x - 8x = 1-6
-4x = -5 /:(-4)
x = 5/4
x = 1,25

a) Lód kosztuje 1,25zł.

b) 4*1,25+6*1 = 5+6 = 11
8*1,25+1 = 10+1 = 11
Pani Jagoda miała 11 złotych.
6 4 6