Zad.5
a) Wybierając się na wycieczkę, Marcin kupił 0,6 kg jabłek po 2,35 zł za kilogram, 1¼ kg gruszek po 3,40 za kilogram i 80 dag mandarynek. Ile ważyły te zakupy?
b) Ile kosztowały kupione przez Marcina jabłka, a ile gruszki?
c)Za swoje zakupy Marcin zapłacił łącznie 9,46 zł. Ile kosztował kilogram mandarynek?

zad.6
a) Za 35 dag sera zapłaciłam 5,46 zł. Ile kosztuje 1 kg tego sera?
b) Za 0,3 kg szynk zapłaciłam 7,44 zł.Ile kosztuje 40 dag tej szynki?

zad.7
Proszek do prania sprzedawany jest w dwóch opakowaniach: małym o wadze 500 g i dużym, ważącym 2,4 kg. Małe pudełko proszku kosztuje7,50 zł.
a) Ile trzeba zapłacić za 1 kg proszku, jeżeli kupuje się go w małych opakowaniach?
b) Cena 1 kg proszku w dużych opakowaniach jest o 20% niższa niż cena 1 kg proszku w małych opakowaniach. Ile kosztuje duże opakowanie proszku?

zad.8
a) Pan Janusz kupił 8,5 t węgla po 485 zł za tonę. Ile zapłacił?
b) Pan Dominik kupił o 1350 kg więcej węgla tego samego gatunku. Ile zapłacił?

TYLKO PISZCIE Z ODPOWIEDZIAMI I OBLICZENIAMI.
POZDRAWIAM I DAJE NAJ + 5 GWIAZDEK ;)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-15T16:39:31+01:00
5 .
a) 0,6 kg + 1,25 kg + 0,8 kg = 2,65 kg
b) 0,6 * 2,35 zł = 1,41zł - cena jabłek
1,25 * 3,40 = 4,25 zł - cena gruszek

c) 9,46 zł - 1,41 zł - 4,25 zł = 6,8 zł - cena 0,8 kg mandarynek

za pomocą proporcji:

100 % = x
80 % = 6,8

80x = 100* 6,8
80x = 680 | :80
x = 8,5 zł - 1 kg mandarynek

zad. 6
a) 5,46 = 0,35kg

100 dag = x
35 dag = 5,46

35x = 546 | :35
x = 15,60 zł- cena 1 kg sera

b) 7,44 = 0,3 kg

100 dag = x
30 dag = 7,44

30x = 744 | :30
x = 24,8 - cena 1 kg szynki

100 dag = 24,8 zł
40 dag = x

100x = 992 | :100
x = 9,92 zł za 40 dag szynki

zad. 7
a) 2 * 0,5 kg = 1 kg
2 * 7,50 zł = 15 zł

b)
100 % = 7,5 zł
80 % = x

100x = 600 zł | :100
x = 6 zł - cena 1 kg w dużym opakowaniu

100 dag = 6
40 dag = x

100x = 240
x = 2,4 zł

2, 4 kg = 2*6zł + 2,40zł
2,4 kg = 14,40 zł - cena dużego opakowania

zad.8

a) 8,5 t * 485zł = 4122,50 zł
b)
1 t = 1000 kg
8,5 t + 1,350 t = 9,85 t

9,85 t * 485 zł = 4777,25 zł
1 5 1