Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-15T19:29:10+01:00
Układ wieńcowy zbudowany jest z 2 tętnic wieńcowych odchodzących od aorty. Rozgałęziają sie one tworząc bardzo rozbudowaną sieć naczyń włosowatych (jedno naczynie wlosowate przypada na jedno włókno mięsniowe). Krew z naczyń włosowatych jest zbierana przez żyły wieńcowe, które uchodzą do zatoki wiencowej w prawym przedsionku.
Układ wieńcowy zapewnia doskonale ukrwienie mięśnia sercowego. Dostarcza tlen i substancje odżywcze (glukozę i kwasy tłuszczowe). Usuwa też produkty przemiany materii
7 4 7
2010-02-15T19:37:44+01:00
Aby mięsień sercowy ydajnie i sprawnie funkcjonował, jest mu potrzebna ogromna ilość tlenu i składników odżywczych.Dlatego jest on opleciony siecią naczyń krwionośnych- tzw.naczyń wieńcowych- obsługujących wyłącznie serce .Ich zadaniem jest dostarczanie sercu tlenu i składników odżywczych oraz zabieraniezbędnych produktów przemiany materii.Składniki odżywcze i tlen dostarcza krew płynąca tętnicami wieńcowymi. Odchodzą one bezpośrednio od aorty w początkowym jej odcinku i gęsto oplatają serce.Natomiast produkty przemiany materii są odprowadzane od serca przez żyły wieńcowe, które uchodzą bezpośrednio do prawego przedsionka.Zwężenie naczyń wieńcowych prowadzące do niedotlenienia serca jest odczuwane jako ból w klatce piersiowej nawet przy niewielkim wysiłku.
4 4 4