Zad1.
za 2kg kiwi i 3kg bananów zapłacono 7,70zł. Ile kosztuje 1kg kiwi jeżeli 1kg bananów jest 2 razy tańszy od 1kg kiwi?

zad2.
w sklepie zakupiono dwa gatunki jabłek. wiadomo że 0,5 masy jabłek pierwszego gatunku waży o 1kg wiecej niz 1/3 masy jabłek drugiego gatunku, a 2 razy więcej jabłek pierwszego gatunku i 2/3 jabłek drugiego gatunku waży 10kg.Ile zakupiono jabłek każdego gatunku?

3

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-15T20:04:22+01:00
Dane:
x-cena 1kg kiwi
y-cena 1kg bananów
Szukane:
Ile kosztuje 1kg kiwi jeżeli 1kg bananów jest 2 razy tańszy od 1kg kiwi?
Rozwiązanie:
2x+3y=7,7
x=2y
2×2y+3y=7,7
4y+3y=7,7
7y=7,7
y=1,1zł
x=2y=2×1,
1=2,2 zł
odp.1kg kiwi kosztuje 2,2zł a bananów 1,1zł

2010-02-15T20:07:02+01:00
Zad.1
x - kiwi
y- banany

2x+3y=7,70
y=2x

2x+3(2x)=7.70
2x+6x=7.70
8x= 7.70 | :8
x = 0,96

2*(0,96) + 3y= 7.70
1,92 +3y=7.70 | - 1,92
3y= 5,78 |:3
y = 1,92


Mam nadzieję że dobrze, chociaż orłem z matmy nie jestem :)
  • Użytkownik Zadane
2010-02-15T20:14:20+01:00
Zad.1
2x- cena jednego kg kiwi
x- cena jednego kg bananów

2* 2x + 3* x= 7,7
4x+ 3x = 7,7
7x= 7,7 || : 7
x= 1,1 - cena jednego kg bananów
1,1 * 2 = 2,2- cena jednego kg kiwi
odp. Jeden kg kiwi kosztuje 2,2 zł.