Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-15T20:45:08+01:00
- na drugie imie miał Franciszek
-ur. 22 lutego lub 1 marca 1810 w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 w Paryżu
-Data urodzenia Chopina budzi kontrowersje. W księdze chrztów w kościele parafialnym w Brochowie podawany jest dzień 22 lutego[14]. Prawdopodobnie jest to błąd organisty, do którego kompetencji należały m.in. kwestie prowadzenia dokumentacji (być może dopiero kilka tygodni po urodzeniu dziecka zgłoszono ów fakt u księdza)
-Przedstawiciel muzyki okresu romantyzmu
-Jego przyjaciółką i towarzyszką życia była pisarka George Sand, która naprawde nazywala się Aurore Dudevant
-W 1816 zaczął brać lekcje u Wojciecha Żywnego
-Fryderyka do dawnych kompozytorów, co miało go później odróżniać od reszty muzyków czy ogólnie artystów dobyromantyzmu, a także możliwość rozwoju własnej techniki gry – Chopin mógł uderzać w klawiaturę tymi palcami, którymi mu było najwygodniej, a nie tymi, które są zalecane przez podręczniki, szkoły gry czy oznaczenia w zapisie nutowym.
-jego pierwsza miłością była Konstancja Gładkowska
-jego najlepszym przyjacielem był Tytus Wojciechowski
-Przyjaciele nazywali jego mieszkanie Olimpem ze względu na dającą się stamtąd słyszeć boską muzykę
-W 1836 roku zaręczył się z Marią Wodzińską. Była ona uzdolniona muzycznie i malarsko. Ostatecznie jednak rodzina sprzeciwiła się związkowi, uważając, że Chopin jest zbyt chorowitym kandydatem na męża.
-Po rozstaniu z George Sand Chopin popadł w głębokie przygnębienie, które z pewnością przyspieszyło jego śmierć
-Zalecona dieta, która zabraniała m.in. pić kawę zamieniając ją na kakao denerwowała Fryderyka, który czuł się przez to śpiący oraz "coraz bardziej tępy
-Fryderyk rzadko udzielał lekcji. Niektórzy z jego uczniów wyjechali, a on sam postanowił ograniczyć lekcje tylko do uczniów bardziej zaawansowanych.
-
86 4 86