Samochód Jana zużywa 6,5 litrów paliwa na 100 km. Jeden litr paliwa kosztuje
4,80 zł. Jan zamierza pojechać samochodem z domu do stadniny oddalonej
o 40 km. Oblicz, ile będzie kosztowało paliwo na przejazd z domu do stadniny
i z powrotem.


Zapisz obliczenia i uzupełnij odpowiedź

Odp:Paliwo na przejazd w obie strony będzie kosztowało .................... zł.


3

Odpowiedzi

2010-02-15T20:58:27+01:00
40km+40km=80km
100km:80km=0.8
0.8*6.5l=5,2l
5.2l*4,80 zł/l=24.96zł ( litry się skrócą)
Odp:Paliwo na przejazd w obie strony będzie kosztowało 24.96zł
2010-02-15T20:58:27+01:00
4okm + 40km= 80km

6,5l-----100km
x-------80km

x= 6,5*80/ 100 = 5,2

1l------4,8zł
5,2l ------- x

x= 4,8*5,2/1= 24,96

Odp. 24,96zł
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-15T20:59:54+01:00
Dane:
zużycie paliwa 6,5 l na 100 km
s=40km
cena 1 l=4,80zł/l
szukane:
ile będzie kosztowało paliwo w 2 strony?
6,5 l----------100km
x l-------------2 *40km=80km
x= 6,5l *80 km :100km
x=5,2l
koszt benzyny
5,2 l *4,80 zł/l=24,96zł
odp:paliwo na przejazd w obie strony będzie kosztowało 24,96 zł.