List otwarty w sprawie Jacka Soplicy
-rozwinac stwierdzenie Nie mów falszywego swiadectwa przeciw blizniemu swemu ale tez nie przemilczaj prawdy gdyz przez jej ujawnienie mozesz pomóc innym i odniesc je do osoby gerwazego
-odp na pytania Co sklonilo Jacka do wyznania prawdy dlaczego prawde chcial wyznac przed gerwazym?

Z góry dziekuj ;)

1

Odpowiedzi

2010-02-16T15:04:29+01:00
Czy nie zastanawiało cię że gdy mówisz komuś prawdę wyświadczasz mu przysługę oraz zachowujesz się tak jak pwinieneś się zachować. Gdy kogoś okłamiesz to masz grzech a czy to coś ci da? Inni stracą do ciebie zaufanie a ty będziesz sobie cały czas robił rachunek sumienia. Czy o to chodzi? Czy mamy żyć w kłamstwie i nieufności co do drugiego człowieka? Otóż nie!
Nie mów falszywego swiadectwa przeciw blizniemu swemu ale tez nie przemilczaj prawdy gdyz przez jej ujawnienie mozesz pomóc innym. Gdyby w sądzie nie dochodzono do prawdy to jaki sens miałyby sondy? Jaki sens miałoby społeczęństwo gdyby nie opierało się na wzajemnym zaufaniu? Mówiąc prawdę zjednasz sobie ludzi i będą traktowali cię jako temu któremu można zaufać.
Jeśli ty będziesz oszukiwał to i ciebie będą oszukiwali.
Jacek Soplica na łożu śmierci wyznał jak było na prawdę, zależało mu na tym aby gerwazy mu wybaczył. I rzeczywiście tak się stało. Konflikt między dwoma rodami przestał się nasilać i wszyscy żyli długo i szczęśliwie.