Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-16T17:55:57+01:00
np. Warszawa, 17.02.10r.

Cześć Maciek!
Serdecznie Cię pozdrawiam. Piszę do Ciebie, gdyż pragnę podzielić się z Tobą wrażeniami i refleksjami po przeczytanej przeze mnie ostatnio książce,mianowicie "Latarniku" H. Sienkiewicza.
Zdaję sobie sprawę z tego, że trudno będzie Ci uwieżyć, że przeczytałem lekturę. Nigdy przecież nie byłem zwolennikiem książek, zwłaszcza tych zadanych przez nauczyciela, jednak tym razem było inaczej. Skusiłem się na ten utwór, ponieważ był krótki. Zaintrygował mnie również tytuł. Teraz wiem, że opłacało się sięgnąć po te pozycję. "Latarnik" opowiada mężczyźnie w średnim wieku. Został zesłany na emigrację, gdyż Polska nie była wtedy wolna. Po długiej tułaczce osiedlił się na Anspinwall, gdzie pracował jako latarnik. Żył tam w osamotnieniu. Tylko raz na pewien okres przyworzono mu jedzenie. Jednego dnia, wraz z dostarczonym pozywieniem podarowano mu książkę, "Pana Tadeusza" A. Mickiewicza. Epopeja zawładnęła jego uczuciami. Obudziła w nim nie przezwyciężoną tęsknotę za ojczystym krajem. Jej moc była tak silna, że bohater zapomniał włączyć latarnię, czego konsekwencją było rozbicie się statku.
Utwór Sienkiewicza wiele mi uzmysłowił. Choć trochę zrozumiałem wewnętrzny ból osób zesłanych na emigrację. Wiem, że opuszczenie Ojczyzny wiąże się z wielką nostalgią. "Latarnik" jest dowodem na to, że książka, to nie tylko fizyczny przedmiot. Potrafi wywołać niezwykłą przemianę u człowieka, nauczyć go wrażliwości.
Bardzo zachęcam Cię do sięgnięcia po ten utwór. Zapewniam, że nie będziesz się przy niej nudzić a w dodatku wiele zyskasz. Wierzę, że i Ty dużo zrozumiesz po jej przczytaniu. Do zobaczenia!
Marek
1 5 1