1. Za 325 zl kupiono 25 metrow materialu w dwóch gatunkach.
1m materialu 1 gatunku kosztował 14,50 zl, zaś 1 metr materialu
2 gatunku - 12zl. Ile kupiono metrów materialu kazdego gatunku?
2. Kupiono 12 zeszytów. Zeszyty w linię były po 3,50zl, a kratke po 4,50zl. Zaplacono 49 zl. Ile kupiono zeszytów w linie, a ile w kratkę?O ile wiecej kupiono zeszytow w kratke niz w linie?
3. Dwóch braci chcialo kupic dom. Pierwszy mógl zapłacic tylko 2/7 potrzebnej kwoty, a drugi 3/7 tej kwoty.Ile kosztował dom, skoro obaj bracia mieli łacznie 250 000zł?
PILNE!!! na jutro!!! 1 osoba, która rozwiaze cale dostanie najke :X

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-16T20:08:03+01:00
X - liczba metrów materiału 1 gatunku
y- liczba metrów materiału 2 gatunku

Równanie
x + y= 25
14,5x + 12y = 325

x=25-y
14,5(25-y) + 12y = 325

362,5 - 14,5y + 12y = 325
2,5y = 37,5/:2,5
y=15

x = 25 - y
x = 25 - 15
x = 10

x=10, y=15

x-ilość zeszytów w linię
12-x-ilość zeszytów w kratkę
3,5x-kwota za zeszyty w linię
4,5(12-x)-kwota za zeszyty w kratkę
3,5x+4,5(12-x)=49
3,5x+54-4,5x=49
x=5
12-5=7
7-5=2
zeszytów w linię było 5 sztuk a w kratkę 7


http://forummatematyka.pl/viewtopic.php?f=15&t=30727

Mam nadzieję że pomogłam, licze na naj... :)

2 5 2
2010-02-16T20:27:01+01:00
1.
x-material 1 gatunku
y-material 2 gatunku

x+y=25
x×14,50+y×12,00=325

x=25-y
(25-y)×14,50+y×12,00=325

x=25-y
362,5-14,50y+12y=325

x=25-y
-2,50y=-37,5 /: (-2,50)

x=25-y
y=15

x=25-y=25-15=10
y=15
odp: kupiono 10m pierwszego i 15 m drugiego gatunku materialu
2.
x-zeszyty w linie
y-zeszyty w kratke

x+y=12
x×3,50+y×4,50=49

x=12-y
(12-y)×3,50+4,50y=49

x=12-y
42-3,5y+4,5y=49

x=12-y
y=7

x=12-y=12-7=5
y=7

y-x=7-5=2
odp: kupiono 5 zeszytów w linie i 7 w kratke. zeszytów w kratke bylo o 2 wiecej niz w linie
3.
x-cena domu
2/7x+3/7x=250000
5/7x=250000
x=250000:5/7
x=250000/1×7/5
x=350000zl
odp: dom kosztowal 350000zl
1 4 1