Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-16T21:38:17+01:00
Jacek Malczewski „Aniele, pójdę za tobą”, 1901, olej na desce, tematyka symboliczna Muzeum Narodowe w Warszawie.
Autor dzieła „Aniele, pójdę za tobą”, Jacek Malczewski jest przedstawicielem Młodej Polski. Początkowo tworzył sceny rodzajowe, później obrazy realistyczne o powstaniu styczniowym, wreszcie sięgnął do symbolizmu i łączył w swych dziełach baśniowość i realizm. Opisywany obraz należy właśnie do tej ostatniej kategorii.
Anioł jako postać fantastyczna wysuwa się na pierwszy plan, góruje na obrazie. Jest odwrócony tyłem, więc nie widać wyrazu jego twarzy. Na podstawie zachowania i przestraszonej miny dziecka można domyślać się, że oblicze anioła jest surowe albo może tylko jego okazała postać powoduje respekt.
Z kolei dziecko – to mały kilkuletni pastuszek, który pasie gęsi. Pochodzi zapewne z ubogiej rodziny, świadczy o tym brudna, podniszczona sukienczyna i bose stopy.
Dzięki tytułowi obrazu wiemy, że pastuszek podąży za aniołem. Nie wiadomo jednak, jaka jest rola tej postaci. Czy to Anioł Stróż, który zaopiekuje się małym dzieckiem, czy raczej Anioł Śmierci, który zabierze pastuszka w zaświaty?
2 3 2