Napisz przemówienie, w którym bronisz racji Antygony.
Bardzo proszę przyłożyć się do tego zadania, gdyz bede je przemawiac na "forum" całej klasy... a pozniej musimy to oddac Pani od polskiego ;)
PRZEMOWIENIE nie ma byc jakies bardzo krotkie, i brosze o konkretne odpoweidzdzi...

2

Odpowiedzi

2009-10-13T20:30:50+02:00
Konflikt pomiedzy Kreonem a Antygoną rozgrrywa się przedewszystkim na płaszczyźnie sprzeczności miedzy prawem boskim, a prawem ludzkim.
Antygona wierna prawom boskim i własnym ideaom przeciwstawia się zakazowi władcy i obowiązującemu prawu w panstwie . Antygona kieruje sie uczuciemi, jest dumna, odważna wierna idałom, ale także bezkompromisowa.
3 2 3
Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-13T20:35:20+02:00
Ludu!
Stoję tu przed Wami i nie mogę uwierzyć, iż popieracie Kreona, nie jestem w stanie pojąć, jak potraficie teraz na nią patrzeć i milczeć. Jesteście tacy spokojni, czy naprawdę obojętny jest Wam los Antygony? Ludzie, macie serca jak z kamień, których nic nie jest w stanie wzruszyć. Czy myślicie, iż nie powinna zapewnić spokój zmarłemu?
Nie mówię tego wszystkiego, aby wzbudzić w Was litość, bądż wywrzeć jakąkolwiek presję, poprostu chcę abyście zrozumieli postępowanie tej kobiety oraz z mojej strony spojrzli na to wszystko. Przyznaję, grzebiąc zwłoki, kierowała sią emocjami, ale nie mogła patrzeć, jak ciało jej brata zostają rzucone na porzercie sępom. Kochała go i za nic w świecie nie pozwoliła, aby ktokolwiek traktował w tak okrutny sposób osobę, która była jej naprawdę bliska. Antygona musiała stać na straży honoru swojej rodziny. Chciała być wierna niepisanemu, odwiecznemu i trwałemu prawu boskiemu oraz czuła się w obowiązku pogrzebać zwłoki zmarłego, aby nie zostać zhańbina, a dusza mogła zaznać wiecznego spokoju w Hadesie. Antygona jest silna, nie załamie się, nie przygniecie ją piętno śmierci, jakie na niejbciązy .Gotowa jest poświęcić życie, abyście któregoś dnia obudzili się z pytaniem na ustach: czy ta kobieta naprawdę musiała zginąć?
Chciałabym powiedzieć na zakończenie tylko jedno, choć Antyona przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynnu, lecz tak naprawdę nie mam wyrzutów sumienia, gdyby mogła cofnąć czas, nie zawahałaby się i postąpiła dokładnie tak samo.

Proszę :)
5 5 5