Pliss !! Pomóżcie ! Help :)
Kupiłem ¾ ( trzy czwarte ) kilograma gruszek i 1½ ( jeden i jedna druga )kilograma jabłek . Kilogram gruszek kosztował 5,40 zł , a cena kilograma jabłek stanowiła ⅔ ( dwie trzecie ) ceny kilograma gruszek . Ile zapłaciłem za te zakupy ?
Wynik tego zadania to 9,45 zł.
Proszę , zadanie niech będzie rozwiązanie na poziomie szkoły podstawowej :)

3

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-17T15:56:55+01:00
5,40*⅔=3,6zł-cena jabłek

5,40*¾=4,05-cena za gruszki
1½*3,6=5,4zł-cena za jabłka

5,4zł+4,05zł=9,45zł
odp:Za zakupy zapłacono 9,45zł
2010-02-17T16:01:48+01:00
Gruszki 3/4=0,75
1kg- 5,40zł
0,75 kg- x
5,40zł*0,75kg=4,05zł
jabłka
cena: 5,40zł * 2/3= 3,60zł
1kg- 1,60zł
1i1/2kg - x
1,5kg*3,60zł=5,40zł

Razem:
4,05zł+5,40zł= 9,45zł
1 5 1
2010-02-17T16:04:41+01:00
1 kg gruszek kosztuje 5,40 zł .Kupiłeś 3/4 kg wieć zapłaciłeś 5,40 razy 3/4 =
= 5,40 razy 3 dzielone przez 4 = 16,2 dzielone przez 4 = 4,05 zł
Cena 1 kg jabłek wynosi 2/3 kg gruszek więc 5,40 razy 2/3 = 5,40 razy 2 dzielone przez 3 = 10,80/3 = 3,60 zł
Ponieważ kupiłeś 1i1/2 kg jabłek to zapłaciłeś 3,60 + 3,60/2 = 3,60 + 1,80 = 5,40 zł
Za gruszki zapłaciłeś 4,05 zł a za jabłka 5,40 zł więc zakupy kosztowały
4,05 zł + 5,40 zł = 9,45 zł
1 4 1