1. Za dwa różne podręczniki zapłacono 28,80zł. gdyby jeden był droższy a drugi tańszy o 25% kosztowałyby tyle samo. Oblicz cenę każdego z podręczników.


2. w trzech drużynach było razem 227 harcerzy. W pierwszej i drugiej drużynie było razem 151 harcerzy, a w pierwszej i trzeciej - 139 harcerzy. ilu harcerzy było w każdej drużynie?

3

Odpowiedzi

2010-02-17T16:45:48+01:00
1. 25% z 28.80zł trzeba wyliczyc 50% tzw..na Pół i jeszcze raz na pół czyli:
22.80zł : 2 = 11.40 i to jeszcze na 2 czyli 5.70zł a ta druga drozsza o 25% trzeba dodac te 5.70zł do 22.80zł i mamy :D czyli 5.70zł + 22.80zł = 28.50zł :]

2.Poddaje sie :D
2 3 2
  • Użytkownik Zadane
2010-02-17T16:48:15+01:00
1.
28,8 = x + y
x = y + 1/4 y

28,8 = y + 1/4 y + y
y = 12,8 zł
x = 16 zł

2.

227 = x+ y + z

x = 151 - y

x = 139- z

y = z + 12

227 = 139 - z + z +12 + z

z = 76
x = 63
y = 88
1 1 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-17T16:56:53+01:00
Zad.1]
x=cena 1 książki
y=cena 2 książki

x+y=28,80
x=28,80-y

x+25%x=y-25%y

1,25x=0,75y
1,25(28,8-y)=0,75y
36-1,25y=0,75y
-2y=-36
y=36:2
y=18

x=28,8-18=10,8
ceny książek:10,80zł i 18zł
zad.2]
x-1 drużyna
y=2 drużyna
z-3 drużyna

x+y=151
x+z=139/×(-1)
-x-z=-139
y-z=12
y=12+z

x=151-y=151-12-z=139-z

x+y+z=227
x+12+z+z=227
x+2z=227-12
x+2z=215

139-z+2z=215
z=215-139
z=76

x=139-z=63
y=12+z=76+12=88
odp. w 1 było 63, w 2 88, a w 3 druzynie 76.
2 5 2