Zad 1
Harcerze ugotowali 10 litrów grochówki.Zupa była bardzo gęsta, więc dodali jeszcze 3,4 litra wody.Każdy z harcerzy zjadł po ⅔ litra zupy.W garnku zostało jeszcze 3,8 litra grochówki.Ilu było harcerzy?

Zad 2
przyjrzyj sie fotografii obok. Ile złotych można zaoszczędzić, kupując 30 litrów oranżady w butelkach dwulitrowych zamiast w butelkach półlitrowych

(na tej fotografii sa 3 butelki oranżady w każdej 2 litry po 2.60zł i 2 butelki 1,5 litrowe po 2.26zł)

3

Odpowiedzi

2009-10-13T21:16:48+02:00
Oranżady :
2,26*20=45,2
2,60*15=39
45,2-39=6,2
Odpowiedź : 6,2zł

Harcerze :
10+3,4=13,4
13,4-3,8=9,6
9,6:2/5(dwie piąte) = 24
Odpowiedź : Było 24 harcerzy.
  • Użytkownik Zadane
2009-10-13T21:26:03+02:00
1.
10 l + 3,4 l = 13,4 l
13,4 l - 3,8 l = 9,6 l
9,6 : (2/3) =( 9 i 6/10 ) : (2/3) = (96/10):(2/3)=(96/10 )*(3/2)=(288/20) =14 i 8/20 = 14 i 40/100 = 14,40
Wychodzi mi głupota że było 14,4 harcerzy a przecież ilość osób nie może być ułamkiem, coś jest nie tak z tym ułamkiem :)
Jeśli każdy z nich zjadłby po (2/5) litra zupy wtedy mamy że było ich 9,6 : (2/5)=(96/10):(2/5)=(96/10)*(5/2)=24 harcerzy
2.
Jeśli łącznie 3 butelki dwulitrowej kosztują 2,60 to jedna kosztuje 2,60 : 3 =(26/30) = 13/15 zł,
Zatem 30 butelek kosztuje 30*(13/15)=26 zł

Jeśli łącznie 2 butelki półtoralitrowej kosztują 2,26 to jedna kosztuje 2,26:2=1,13 zł, wtedy 30 takich butelek kosztuje 30*1,13=33,90 zł

Zaoszczędzamy wtedy 33,90-26=7,90 zł
2009-10-13T22:07:01+02:00
1.
10+3,4=13,4
13,4-3,8=9,6
9,6:2/5(dwie piąte) = 24
Odpowiedź : Było 24 harcerzy


2.
2,60 : 3 =(26/30) = 13/15 zł,
30*(13/15)=26 zł
2,26:2=1,13 zł,
30*1,13=33,90 zł
33,90-26=7,90 zł
Odpowiedź: 7,90zł