Ania i Wojtek dostali od mamy po tyle samo pieniędzy na druge śniadanie. Wojtek kupił dwie bułki i herbatę, a Ania kupiła bułkę i dwie herbaty. Wojtkowi zostało 50 gr, a Ani 1,40 zł. Herbata kosztowała 90 gr. Ile kosztowała jedna bułka?

1

Odpowiedzi

2009-10-14T10:20:32+02:00
Z - ilosc pieniędzy jakie dostali od mamy
x- cena bułki
y- cena herbaty = 0.90zł

x+2y=z-1.40
2x+y=z-0.50
mamy układ równań który musimy rozwiązać

x+1.80 = z -1.40
2x+ 0.90 = z-0.50

x+3.20 = z
2x + 0.90 = (x+3.20) - 0.50 (pod z podstawiamy to co nam wyszłow równaniu wyżej)

x+3.20 = z
2x+ 0.90 = x+ 2.70

x+3.20 =z
x=1.80

cena jednej bułki wynosi 1.80 zł
7 4 7